Üniversitemiz Akademisyenlerince Hazırlanan TÜBİTAK-1001 Projesi Kabul Edildi

Doç.Dr. Ali UğurÖZCAN`ınyürütücüsü olduğu “Devre Modeli/Kernel Analizi/Makine Öğrenmesi yöntemleri entegrasyonu ile yaban hayatı araç çarpışmalarının azaltılması:D100 karayolu” başlıklı projesi TÜBİTAK 1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanmıştır.

2023 Yılı Birinci Döneminde Tarım, Ormancılık ve Veterinerlik Araştırma Destek Grubu (TOVAG) grubuna 209 proje önerilmiş ve sadece 21 proje kabul edilmiştir.

Üniversitemizden Doç.Dr. Ender BUĞDAYve Doç.Dr. Efehan ULAŞ’ın araştırmacı olduğu projede Ege Üniversitesi’nden Prof.Dr. Kerim ÇİÇEK, Adnan Menderes Üniversitesi’nden Doç.Dr. Derya GÜLÇİNve Bartın Üniversitesi’nden Doç.Dr. N. Kaan ÖZKAZANÇ araştırmacı ve danışman olarak yer almaktadır. Proje ile orta ve büyük memeliler için çok büyük bir tehdit oluşturan yaban hayatı araç çarpışmalarınn (YHAÇ) konumsal ve zamansal dağılımının belirlenmesi buna bağlı olarak sıcak noktalarının, potansiyel koridorların, YHAÇ’yi etkileyen faktörlerin, ekolojik alt geçitlerin etkinliğinin; kernel yoğunluk analizi, devre modelleri ve makine öğrenmesi yöntemleri ile analiz edilmesi, ekolojik niş modelleri kullanılarak bölgesel alanlara yaygınlaştırılması ve kazaların azaltılmasına yönelik önlemlerin konumsal olarak ortaya konulması hedeflenmektedir.

Yayınlanma Tarihi: 01 Ağustos 2023 Salı